فر

فر برقی بهتره یا گازی؟ | بررسی مزایا و معایب فر برقی و گازی

فر برقی یا گازی؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید با ویژگی‌های هر کدام از فرهای برقی و گازی آشنا شویم تا بتوانیم بهترین آن را انتخاب کنیم.‌ فر برقی بهتره یا گازی، سوال پرتکرار خریداران می‌باشد که نیازمند اطلاعات فراوان است. در این مقاله با مزایا و معایب فر گازی و برقی و عملکرد هر کدام از آنها به طور کامل آشنا خواهید شد.‌

در این مقاله موضوعات زیر بررسی می‌شود:

ویژگی‌های فر توکار برقی و نحوه عملکرد آن

درون فرهای برقی از چند المنت برای ایجاد حرارت استفاده شده که در مدل‌های مختلف تعداد المنت‌های آن و نحوه قرارگیری آنها با همدیگر متفاوت است. در برخی از فرهای توکار برقی المنت در قسمت پایین آن قرار گرفته و در مدل‌هایی از آن، هم در قسمت بالا و هم پایین دارای المنت هستند.

فر توکار برقی بهتر است یا گازی، در جواب باید گفت که فرهای توکار برقی ظاهر زیباتری به فضای آشپزخانه بخشیده و به خاطر داشتن ترموستات، غذا داخل آنها به شکل یکنواخت گرم می‌شود. پخت و پز تمامی دسرها و کیک‌ها درون فر برقی توکار راحت تر بوده زیرا حرارت در تمام قسمت‌های آن به طور یکسان پخش می‌شود.

فر برقی یا گازی؟ در واقع باید گفت در فرهای برقی علاوه بر داشتن ترموستات که موجب پخش یکسان حرارت می‌شود، فن بسیار فوق العاده‌ای درون آنها تعبیه شده که هوای گرم را در تمام قسمت‌های فر به گردش درآورده و از سوختن غذا یا کیک جلوگیری می‌کند.

فر توکار برقی در میان تمامی مدل‌های فر، شهرت بیشتری داشته زیرا این فر، درون دیوارهای آشپزخانه یا درون کابینت‌های آن به شکل توکار قرار گرفته و بسیار جلوه زیبایی به محیط آشپزخانه شما می‌بخشد.

معمولاً افرادی که فضای بسیار کم و آشپزخانه‌های کوچکی در اختیار دارند، از فر برقی با طراحی توکار در داخل کابینت‌های خود استفاده می کنند. زیرا این مدل از فرها فضای بسیار کمی را به خود اختصاص می‌دهند. در فر برقی توکار بسیار راحت می‌توانید زمان پخت غذا یا کیک خود را مشخص کرده و دمای مورد نظر را برای آن تنظیم کنید.

برای خریدفر توکار می‌توانید از طریق واتس اپ با ما در ارتباط باشید.

ویژگی‌های فر گازی و نحوه عملکرد آن

برای راه اندازی فرهای گازی، باید آنها را به لوله کشی گاز شهری متصل کنید. درون این فرهای گازی برای روشن شدن سیستم اتوماتیک و چراغ‌های درون آن، احتیاج به جریان برق بوده به همین خاطر سیم برق نیز برای آنها تعبیه شده است. بعضی از این فرهای گازی در داخل گاز قرار داشته و تعدادی از آنها به صورت فر مبله عرضه می‌شوند. از فر مبله گازی، می‌توان برای پختن هر نوع کیک و شیرینی استفاده کرد.

شعله بسیار قوی درون فرهای گازی برای پخت گوشت، نان، ماهی و پیتزا بسیار مناسب است. با کمک فر گازی می‌توانید از خوردن غذای مغز پخت شده لذت ببرید. برای پخته شدن مرغ و گوشت که به زمان و حرارت بیشتری احتیاج دارند، فر گازی انتخاب بهتری است. غذا در فر توکار گازی در مقایسه با فر برقی، با سرعت بیشتری پخته و آماده می‌شود.

فر توکار گازی

فر توکار برقی بهتر است یا گازی؟ مزایا و معایب هرکدام از آنها چیست؟

بیشتر خریداران در زمان انتخاب فر با این سوال که فر برقی یا گازی کدام یک بهتر است، مواجه می‌شوند. بعد از اینکه مزایا و معایب فر توکار برقی و گازی را دانستید، می‌توانید به جواب این سوال برسید.

مزایای فر توکار برقی

 • ابعاد جمع و جور فر توکار برقی برای آشپزخانه‌های کوچک مناسب‌تر است.
 • این فر غذای شما را از طریق المنت‌های داغ شده گرم کرده و استفاده از آن هیچ ضرری برای سلامتی ندارد.
 • فرهای توکار برقی به تکنولوژی بی‌نظیری شامل آب نمودن یخ مواد غذایی ‌مجهز هستند، در نتیجه با استفاده از آن مواد غذایی زودتر پخته و گرم می‌شوند. افرادی که برای پخت و پز روزانه زمان کوتاهی دارند، فر برقی برای آنها بهترین انتخاب است.
 • درجه حرارت فر برقی توکار در مقایسه با فر گازی بیشتر است.
 • در تمامی شیرینی پزی‌ها و قنادی‌ها برای حجیم کردن و ترد کردن دسر یا شیرینی‌های خود، از فرهای برقی استفاده می شود. زیرا این وسیله حجم و پف شیرینی ها را بیشتر می‌کند.
معایب فر توکار برقی
 • مدل‌های پخت غذا و شیرینی جات در فرهای برقی، بسیار بیشتر بوده، این فرها برای پخت و پز از گزینه‌ها و کلیدهای بسیار متنوع‌تری برخوردار هستند.
 • در فر توکار برقی، به صورت اتومات ۵۰ درصد از کثیفی‌های آن توسط خود دستگاه تمیز می‌شود، در زمان شما صرفه جویی شده و در مقایسه با فرهای گازی، کمتر خسته می‌شوید.‌
 • در فرهای توکار برقی شما می‌توانید حرارت را به میزان دقیق‌تری، کنترل کنید.
 • میزان کارایی فرهای برقی در مقایسه با فرهای گازی بیشتر بوده و آنها مدل‌های قدرتمندتری در بازار محسوب می‌شوند.
 • این مدل از فرها بدون نیاز به گاز تنها با اتصال به جریان برق، شروع به کار می‌کنند.
 • با استفاده از فر توکار برقی شما قادر به پخت غذاهای متنوع‌تری هستید.

شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان خرید ماکروفر، اطلاع از قیمت مایکروفر و بازدید از شوروم، با شماره تلفن 02122280858 تماس بگیرید.

معایب فر برقی

 • فر برقی از جمله لوازم آشپزخانه گران قیمتی در مقایسه با سایر فرها، محسوب می‌شود.
 • اگر در سیستم فنی فر توکار برقی مشکل یا نقصی ایجاد شود، هزینه تعمیر آن زیاد است‌.‌
 • برای تعمیر کردن فرهای برقی شما به قطعات دیجیتال و یک متخصص ماهر در این زمینه احتیاج دارید که در مقایسه با متخصصین فر گازی، تعداد آنها بسیار کم است.
 • در فصل تابستان که قطع برق به دلایل گوناگون صورت می گیرد، موجب از کار انداختن فر برقی شده و روند پخت غذا متوقف خواهد شد.
 • هزینه برق در مقایسه با گاز برای مصرف کنندگان فر بیشتر است.
مقایسه فر گازی و برقی

مزایای فر گازی

 • بعد از اینکه فر گازی را روشن کردید، به نسبت فر برقی بسیار سریع‌تر داغ شده و بعد از خاموش کردن نیز، سریع تر سرد می‌شود.
 • میزان خطراتی همچون آتش سوزی و اتصالی در فرهای گازی بسیار کمتر است.
 • فر گازی هزینه خرید و تعمیر بسیار کمی در مقایسه با فر برقی دارد.
 • برای حفظ رطوبت مواد غذایی در حین پخت فر گازی انتخاب بهتری بوده، زیرا موجب خشک شدن غذای شما نخواهد شد.

معایب فر گازی

 • فر گازی در مقایسه با فر برقی از قابلیت‌های بسیار کمتری برخوردار بوده و برنامه‌های آن تنوع لازم را ندارد.
 • در فرهای گازی کنترل کردن حرارت، سخت تر می‌باشد.
 • در برخی از مدل‌های فر گازی، المنت‌هایی که در قسمت پایین و بالا نصب شده به طور یکنواخت روشن نمی‌شوند.
مزایا فر توکار برقی

سخن پایانی

انتخاب فر برقی یا گازی؟ بر اساس این مطلب شما با مزیت‌ها و معایب هر کدام از این فرها آشنا شدید. افرادی که به دنبال پختن شیرینی‌ها و کیک و غذاهای متنوع هستند، فر برقی انتخاب مناسب‌تری برای آنها می‌باشد. برخی از افراد نیز به دنبال حفظ رطوبت غذای خود بوده و دوست ندارند غذای آنها خشک شود، بنابراین برای چنین افرادی فر گازی انتخاب ایده‌آل‌تری است.

فرهای گازی در مقایسه با فرهای برقی سرعت پخت بیشتری برای افراد داشته و خیلی زودتر گرم می‌شوند، بنابراین در قنادی‌های بزرگ از این فر استفاده بیشتری می‌شود. در مقابل فر برقی با داشتن گزینه‌های متنوع و امکانات بیشتر، برای پخت دسر و شیرینی مناسب‌تر است.

در زمان خرید فر برقی یا گازی، مزیت‌ها و معایب هر دو مدل را به دقت با همدیگر مقایسه کرده و با توجه به احتیاجات خود بهترین مدل را انتخاب کنید. با توجه به میزان بودجه، فضای آشپزخانه، سلیقه و نیاز خود می‌توانید بین فر گازی و توکار برقی، بهترین مدل را از برند آلمانی کوپرزبرگ انتخاب و خریداری کنید.

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

شماره های تماس: 02122280858 و 09100911911