فر, ماکروفر

تفاوت فر و مایکروفر در چیست؟ تفاوت ماکروفر و ماکروویو

تفاوت فر و مایکروفر و ماکروویو

اگر علاقه مند به دانستن تفاوت فر با مایکروفر، تفاوت مایکروفر و مایکروویو هستید.حتما تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا بتوانید متناسب با شرایط خود بهترین انتخاب را داشته باشید.

تفاوت فر و مایکروفر در چیست؟

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی کیفیت زندگی انسان ها نسبت به گذشته بسیار متفاوت شده است. به طور کلی انسان شیفته ی زندگی راحت تر و رفاه بیشتر است. بنابراین روزانه شاهد تفاوت های بسیار زیادی در جهت تولید لوازم رفاهی خواهیم بود.

صرفه جویی در مصرف انرژی ‌های مختلف و ذخیره زمان دارای اهمیت بسیاری نسبت به گذشته است به همین منظور امروزه تجهیزات مختلفی به کمک انسان آمده‌اند.

یکی از این تجهیزات حیاتی که در این مقاله قصد داریم در رابطه با آن ها سخن بگوییم، برخی از لوازم آشپزخانه از جمله فر و مایکروفر می باشند.

فرق مایکروفر و ماکروویو
فرق فر با مایکروفر چیست

قطعا یکی از اساسی ترین سوالاتی که در ذهن شما مطرح می شود تفاوت فر و مایکروفر است. یا این که آیا فر بهتر است یا مایکروفر تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

فرق فر و مایکروفر

قبل از اینکه به مبحث فرق فر با مایکروفر بپردازیم بهتر است بدانید که از هر یک از این وسایل جهت تسریع فرآیند آشپزی استفاده می کنیم. به طور کلی اکثر افراد در هنگام خرید فر یا مایکروفر دچار تردید خواهند شد، زیرا نمی توانند به راحتی تفاوت میان آن دو را تشخیص دهند.

بنابراین منطقی ترین راه این است که قبل از خرید این دو وسیله اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید با داشتن اطلاع از تفاوت فر و مایکروفر خرید خود را انجام دهید.

جهت پخت و پز در آشپزخانه های بزرگ صنعتی و خانگی از فر به عنوان یک وسیله ی پخت غذا استفاده می کنند. وجود انواع فر های برقی و گازی در محیط آشپزخانه مورد نیاز می باشد.

تفاوت فر و مایکروفر
تفاوت فر و مایکروویو

زمان پخت غذا در فر

 • زمان پخت غذا در فر یک عامل بسیار مهمی می باشد که به هنگام استفاده از این وسیله کاربردی باید به آن توجه کرد. همچنین می توانید انواع مختلف غذا ها را در فر گرم نگه دارید.

کیفیت غذا در فر

 • همانطور که می دانید فر ها در دو دسته گازی و برقی قرار می گیرند. به طور معمول به دلیل استفاده راحت تر و همچنین نتیجه ی بهتر کیفیت غذا در فربرقی، این نوع از فر ها دارای طرفداران بیشتری هستند.

طبقات مختلف فر

 • از دیگر تفاوت فر و ماکروفر می توان به این نکته اشاره کرد که فر از طبقات مختلفی تشکیل شده است که در هر یک از طبقات آن می توانید از دمای 100 تا 250 درجه سانتی گراد به پخت و پز غذا بپردازید. در اغلب فر ها از جوجه گردان استفاده می کنند. توسط این وسیله کاربردی می توانید به راحتی مرغ و جوجه را در فر پخت کنید.
بهترین برند فر برقی توکار
فر بهتره یا ماکروفر

امواج ماکرو

 • ماکروفر یک وسیله ی کاربردی می باشد که فعالیت خود را توسط برق آغاز می کند. فرآیند پخت پز غذا در این دستگاه به وسیله ی امواجی به نام ماکرو صورت می گیرد.

به طور کلی از مایکروفر جهت پخت و پز مواد غذایی، جوش آوردن آب، گرم کردن غذا و غیره استفاده می کنند.

تفاوت تکنولوژی فر و مایکروفر

 • با توجه به توضیحات فوق می توان گفت فرق فر و ماکروفر در نوع تکنولوژی آن ها می باشد. برای مثال فرآیند گرم کردن غذا و پخت و پز در فر با مایکروفر متفاوت می باشد.

 • از نظر پخت و پز، تفاوت فر و ماکروفر برقی به این صورت است که عملیات پخت و پز در فر برقی توسط المنت های حرارتی و در مایکروفر توسط امواج ماکرو انجام می شود. از نظر سرعت انجام عملیات می توان گفت که در مایکروفر پخت غذا و گرم کردن آن بسیار سریع تر از فر می باشد.

مشاهده بهترین فر توکار خارجی کوپرزبرگ ↓

نکته ی دیگری که در رابطه با فرق مایکروفر با فر وجود دارد این می باشد که تمام مایکروفر ها قابلیت پخت غذا را به طور کامل ندارند. بعضی از انواع آن ها تنها جهت گریل کردن، یخ زدایی، گرم کردن سریع مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.

کیفیت پخت غذا در فر و مایکروفر

افرادی که به غذا های گریل شده بیشتر علاقه دارند می توانند فر را انتخاب کنند. به طور کلی کیفیت غذا در فر می تواند در برخی از موارد بسیار بهتر باشد. برای مثال پخت و پز انواع پیتزا، ماهی یا مرغ های گریل شده، پخت کیک و شیرینی در فر برقی از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار خواهد بود.

تفاوت پخت کیک در فر و مایکروفر

پخت کیک در فر کیفیت بهتری نسبت به پخت کیک در مایکروفر توکار کابینت دارد.

از آن جایی که کیفیت غذا و زمان یک رابطه ی مستقیم با یکدیگر دارند، هرچه زمان بیشتری جهت پخت و پز مواد غذایی صرف شود، به طور حتم کیفیت غذا بسیار بیشتر می باشد. به بیانی دیگر می گوییم غذا جا افتاده تر شده است.

با توجه به اینکه مواد غذایی در فر توسط المنت های حرارتی پخته می شوند، می توان به حفظ مواد مغذی در فر به هنگام پخت اشاره کرد.

برای بازدید از انواع فر توکارآلمان کلیک کنید.

تفاوت مصرف انرژی فر و مایکروفر

در رابطه با میزان مصرف انرژی فر و مایکروفر می توان گفت که مقدار مصرف انرژی مایکروفر نسبت به فر به علت سرعت بسیار بالایی که دارد، کمتر است.

چه غذاهایی می توان در فر و ماکروفر درست کرد؟

یکی از اساسی ترین سوالاتی که اکنون پیش می آید این است که چه غذا هایی می توان در فر و مایکروفر درست کرد؟

غذاهایی که می توان با فر درست کرد؟

به طور کلی اغلب غذاهای قابل طبخ را می توان درون فر درست کرد. برخی از این غذا های خوشمزه عبارت هستند از:

 • پخت انواع مرغ و جوجه
 • پخت انواع مختلف پیتزا
 • پخت میگو
 • پخت انواع متنوع ماهی
 • پخت انواع لازانیا و ماکارونی
 • پخت مواد اولیه سالاد کلم بروکلی و سالاد سزار
 • پخت قارچ سوخاری
 • پخت کیک و انواع مختلف شیرینی
 • پخت انواع بادمجان، فلفل دلمه ای
 • پخت سیب زمینی شکم پر
 • پخت انواع ساندویچ های متنوع
 • پخت انواع نان
چه غذا هایی می توان در فر و مایکروفر درست کرد
انواع غذا با فر برقی

کاربردهای مایکروفر

برخی از کاربردهای استفاده از مایکروفر به شرح زیر است:

 • گرم کردن مواد غذایی
 • نرم کردن شکر قهوه ای
 • نرم کردن عسل
 • حرارت دادن خمیر
 • برشته کردن سیر و پیاز
 • پخت کباب
 • پخت سبزیجات
 • برشته کردن آجیل و انواع نان
 • پخت بسیاری از مواد غذایی در کمتر از 10 دقیقه

برای آگاهی از لیستقیمت ماکروفر توکارکوپرزبرگ آلمان کلیک کنید.

تفاوت مایکروفر و ماکروویو چیست؟

به هنگام خرید لوازم آشپزخانه حتما برای شما این سوال مطرح شده است که تفاوت مایکروفر و ماکروویو چیست؟

بسیاری از افراد از نظر لفظی این دو واژه را جا به جا استفاده می کنند، اما در اصل فرق مایکروفر و ماکروویو در نوع امواج آن ها می باشد. امواج مایکروویو با طول موج کوتاه تری نسبت به بقیه دستگاه های پخت و پز فعالیت خود را آغاز می کند.

بهترین فر توکار ایرانی اخوان
با ماکروفر چه غذاهایی میتوان درست کرد

دستگاه هایی که به اسم ماکروویو در بازار وجود دارند دارای چندین المنت می باشند که جهت گریل کردن می توان از آن ها استفاده کرد. به عبارتی دیگر به آن ها مایکروویو گریل دار می گویند.

طراحی این دستگاه ها به گونه ای می باشد که امواج با طول موج کوتاه درون دستگاه محبوس شده و هنگامی که درب آن را می بندیم و دستگاه را روشن می کنیم، امواج ساطع می شوند.

پخت و پز غذا در مایکروفر در یک فضای کاملا بسته و دمایی ثابت انجام می شود. در واقع ساده ترین انواع این دستگاه ها با گاز کار می کنند.

شما می توانید دمای دستگاه را از 100 تا 250 درجه ی سانتی گراد تنظیم کنید. با تنظیم کردن دما، پخت تمامی قسمت های غذا به طور یکنواخت انجام می شود.

تفاوت اصلی ماکروفر و ماکروویو این است که مایکروویو توانایی درست کردن غذا در مدت زمان بسیار کمتری را دارد. مایکروفر با استفاده از المنت های گرمایی، غذا را در مدت زمان بیشتری نسبت به ماکروویو آماده می کند.

دیگر تفاوت فر برقی و مایکروفر چیست؟

پخت و پز غذا در مایکروفر
فرق مایکروفر با فر برقی

تفاوت فر برقی و مایکروفر به طور کلی در نوع عملکرد، روش پخت، زمان پخت و پز و همچنین از نظر مصرف انرژی می باشد. بنابراین سوالاتی از این قبیل برای شما حتما پیش خواهد آمد که تفاوت فر برقی و مایکروفر از نظر عملکرد چه می باشد؟

زمان پخت غذا در فر برقی بیشتر است یا در مایکروفر؟ تفاوت فر برقی و مایکروفر در مصرف انرژی به چه صورت است؟

جهت پاسخ به سوالات فوق و اشاره به فرق فر برقی با مایکروفر باید بگوییم که در واقع در فر برقی گرما توسط المنت های حرارتی تولید می گردد. پس از تولید، گرما به وسیله ی فن ها به گردش در می آید.

با گردش گرما در فضای بسته فر، حرارت یکنواختی در داخل کابین ایجاد می شود. در مایکروفر یک وسیله ای به نام مگنترون وجود دارد که با پخش کردن امواج به بدنه ی فلزی، باعث انعکاس آن ها به روی مواد غذایی می شود.

مایکروفر توکار
تفاوت ماکروفر و فر

بنابراین تفاوت فر برقی و مایکروفر در نحوه پخت و پز به صورت بالا می باشد. از نظر مصرف نوع انرژی باید گفت که فر برقی تقریبا بین 1000 تا 2000 وات انرژی مصرف می کند.

شاید مصرف انرژی فر برقی بیشتر از مایکروفر باشد، اما این نکته را فراموش نکنید که در طول مدت کارکرد خود، از حداکثر توان خود استفاده نمی کند.

همچنین تفاوت فر برقی و مایکروفر از نظر زمان پخت کاملا واضح است. سرعت طبخ غذا و به جوش آوردن مایعات در مایکروفر بسیار بیشتر از انواع فرهای برقی است.

توصیه های لازم جهت استفاده از مایکروفر و مایکروویو

چند نکته ی مهم جهت استفاده از مایکروفر و مایکروویو وجود دارد که به صورت مختصر شرح خواهیم داد.

 • مایکروفر و مایکروویو را روی یک سطح کاملا صاف و خشک قرار دهید.
 • در مکانی که مایکروفر و مایکروویو را قرار می دهید بهتر است از اجاق گاز دور باشد.
 • غلتک و سینی درون مایکروفر و مایکروویو را به درستی در جای خود قرار دهید.
 • سعی کنید ترجیحا از یک پریز برق مخصوص جهت استفاده از مایکروفر و مایکروویو استفاده کنید.
 • مواد غذایی را در بشقاب سرامیکی یا شیشه ای قرار دهید و سپس داخل دستگاه بگذارید.
 • هنگام خارج کردن غذا از مایکروفر و مایکروویو حتما از دستکش استفاده کنید، زیرا ظرف غذا به مقدار کافی داغ شده است.
 • مایعات را بیش از حد درون مایکروفر و مایکروویو گرم نکنید.
 • جهت حفظ رطوبت موجود در غذا بهتر است یک درپوش به عنوان محافظت به روی غذا قرار دهید.
 • به طور مرتب مایکروفر و مایکروویو را تمیز کنید.
 • جهت تمیز کردن مایکروفر و مایکروویو حتما دستگاه را برق بکشید.
آیا امواج مایکروفر و مایکروویو خطرناک هستند؟
فرق مایکروفر و مایکروویو

آیا امواج مایکروفر و مایکروویو خطرناک هستند؟

در سال های اخیر شایعات فراوانی راجع به امواج خطرناک مایکروفر و مایکروویو به وجود آمده است. شایعاتی از این قبیل که به هنگام استفاده از این دستگاه ها، مواد غذایی توسط مواد رادیواکتیو آلوده می شوند.

انجمن مواد غذایی آمریکا با بررسی فراوان، این موضوع را به طور کامل تکذیب کرد. این انجمن اعلام کرد که مایکروفر و مایکروویو تنها باعث لرزش مولکول های آب داخل مواد غذایی خواهند شد.

بنابراین با خیالی راحت می توان از مایکروفر و مایکروویو استفاده کرد، اما بهتر است جهت داشتن اطمینان از اینکه دستگاه شما دچار نشتی امواج نشده است، سالی یکبار به مراکز مخصوص تست اشعه مراجعه کنید.

جمع بندی تفاوت فر و مایکروفر و مایکروویو

با توجه به مطالب مطرح شده در این مقاله نمی توان به طور حتم مشخص کرد که فر بهتر است یا مایکروفر یا کدام یک دارای ارجحیت بیشتری هستند؟

در واقع می توان گفت متناسب با سبک زندگی شما، سلیقه ی غذایی، امکانات آشپزخانه، بودجه مورد نظر و غیره شما می توانید از انواع مختلف این دستگاه ها استفاده کنید.

اگر جهت پخت غذا زمان کافی ندارید، قطعا مایکروفر یا مایکروویو انتخاب بسیار مناسب تری برای شما نسبت به فر است. اگر فرصت کافی دارید و کیفیت غذا در فر را به سرعت پخت غذا در مایکروفر ترجیح می دهید، می توانید از انواع مختلف فر های برقی و گازی استفاده کنید.

اگر علاقه مند به غذا های گریل شده هستید، توصیه ی ما به شما استفاده از فر می باشد. همچنین اگر آشپزخانه ی شما به اندازه ی کافی بزرگ می باشد و شما از نظر هزینه مشکلی ندارید، حتما از هر دو دستگاه خریداری کنید.

تنها در شرایطی که قصد دارید یکی از این دستگاه ها را انتخاب کنید، باید به این نتیجه برسید که کدام یک از آن ها متناسب با شرایط منزل شما کاربردی تر می باشد.

اکنون با دانستن فرق بین فر و مایکروفر متناسب با نیاز خود می توانید از انواع مختلف فر توکار و مایکروفر توکار خارجی در سایت کوپرزبرگبازدید کنید. مشاورین ما آماده ی پاسخگویی به تمام سوالات شما می باشند.