ماکروفر

نحوه یخ زدایی صحیح با ماکروفر و سولاردم به صورت دستی و اتوماتیک

یخ زدایی با ماکروفر

تصور کنید که تعدادی مهمان سر زده درب منزل شما را کوبیده‌اند و قرار است شام هم کنار شما بمانند. وقت زیادی پیش رو ندارید و راحت‌ترین گزینه شما هم چه کباب باشد و چه خوراک مرغ یا گوشت، هم اکنون در فریزر منجمد است! چه باید کرد؟ چقدر باید صبر کنید تا یخ از روی مواد غذایی کنار برود و بهترین روش یخ زدایی چیست؟

ما در این مقاله قصد داریم درباره نحوه یخ زدایی با مایکروویو و سولاردم صحبت کنیم. روشی که کاملا بی‌خطر و کاربردی است. چراکه این روش تضمین می‌کند که مواد غذایی ویتامین‌ها و خواص مغذی خود را حفظ کنند و در عین حال احتمال وجود باکتری‌هایی که ممکن است طی مدت طولانی یخ زدایی روی مواد غذایی رشد کنند را از بین می‌برد‌.

انواع روش‌های یخ زدایی مواد غذایی در ماکروفر

روش‌‌های متعددی برای یخ زدایی مواد غذایی وجود دارد. از قرار دادن غذای منجمد در یخچال و ذوب تدریجی گرفته، تا قرار دادن ماده غذایی منجمد در هوای آزاد، زیر آب سرد یا آب گرم. اما طی این روش‌ها امکان از دست دادن خواص مواد غذایی و نیز رشد باکتری‌های مضر بسیار محتمل است.

نحوه یخ زدایی با مایکروویو و سولاردم یکی از بهترین و بهداشتی‌ترین روش‌ها برای آماده به مصرف کردن محصولات غذایی است.

آموزش نحوه یخ زدایی با سولاردم

برای یخ زدایی مواد غذایی با سولاردم کافی است آن‌ها را در ظرف مخصوص بگذارید و از طریق دکمه‌هایی که در قسمت بالای استوانه سولاردم تعبیه شده است وزن دقیق را اعلام کنید. در نظر داشته باشید که هر چقدر وزن مواد غذایی را بیشتر از حد واقعی ثبت کنید، مواد غذایی به جای یخ زدایی پخته خواهند شد. سولاردم بسیار سریعتر از مایکروفر و مایکروویو توان ایجاد انرژی گرمایی و ارسال امواج به داخل مواد غذایی را دارد.

انواع روش یخ زدایی در ماکروفر

انواع روش یخ زدایی در ماکروفر به دو دسته اتوماتیک و دستی تقسیم بندی می‌شود. اگر یک دستگاه جدید در منزل دارید، به راحتی می‌توانید فرایند یخ زدایی را به این برنامه بسپارید و نگران نتیجه نباشید. اما اگر دستگاه شما قدیمی است، لازم است تا اطلاعات را به صورت دستی وارد کنید.

آموزش یخ زدایی مواد غذایی
برنامه یخ زدایی مایکروفر

کانوکشن چیست؟ کلیک کنید.

یخ زدایی در مایکروفر چگونه انجام می‌شود؟

نحوه یخ زدایی با مایکروفر ایجاد گرما برای ذوب یخ بدون پختن است. در واقع وقتی دکمه یخ زدایی را می‌زنید همان اتفاقی که طی یکی دو ساعت در دمای محیط می‌افتد در مدت زمان کمتری رخ می‌دهد. با این تفاوت که وقتی مواد غذایی منجمد در مایکروفر قرار می‌گیرند از شر آسیب باکتری‌های بیماری‌زا در امان می‌مانند.

بسیاری از مایکروویوها دارای تنظیماتی برای یخ‌زدایی هستند که قدرت دستگاه را به میزان ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش می‌دهد. این کار باعث می‌شود غذا در مایکروویو یخ‌زدایی شود و پخته نشود. در نتیجه، می‌توانید مواد منجمد را سریع‌تر از یخچال آب کنید.

یخ زدایی اتوماتیک مواد غذایی در ماکروفر

اکثر دستگاه‌های جدید مجهز به دکمه یخ زدایی اتوماتیک هستند و لازم نیست به صورت دستی اطلاعاتی را وارد مایکروفر یا سولاردم کنید. پس از انتخاب دکمه یخ زدایی اتوماتیک از منوی مایکروفر مواد غذایی خود را انتخاب می‌کنید و منتظر نتیجه می‌مانید.

روش صحیح یخ‌ زدایی با مایکروفر به صورت دستی

نحوه یخ زدایی به صحیح‌ترین روش این است که اطلاعات دقیقی درباره وزن و نوع محصول به دستگاه ارائه دهید، آن را در ظرف مخصوص بگذارید و مابقی را به مایکروفر بسپارید. همچنان اگر تجربه دقیقی درباره یخ زدایی یک محصول دارید، می‌توانید اطلاعات را به صورت دستی وارد کنید و گزینه مورد نظر خود را اجرا نمایید.

آشنایی با دکمه یخ زدایی deforest در ماکروفر

مکان تعبیه دکمه یخ زدایی در مایکروفر از برندی با برند دیگر متفاوت است، اما معمولا با عبارت Auto defrost شناخته میشود. این همان دکمه یخ زدایی اتوماتیک است که پس از لمس یا فشردن آن می‌توانید نوع ماده غذایی منجمد خود را از روی منوی دستگاه انتخاب کنید.

تفاوت برنامه یخ زدایی ماکروفر با حالت گرمکن ماکروفر چیست؟

مایکروفر برای گرم کردن غذا از امواج الکترومغناطیسی استفاده می‌کند، امواجی که ذرات آب موجود در مواد غذایی را به ارتعاش درمی‌آورند و از بخار حاصله غذا را گرم می‌کنند. بنابراین غذا یکدست گرم می‌شود.

اما نحوه یخ زدایی با مایکروفر به این صورت است که دستگاه با 50 درصد یا 30 درصد از توان خود برای از بین بردن یخ موجود در مواد غذایی فعالیت می‌کند و ابتدا از عمق ماده غذایی این فرایند را آغاز می‌کند. یخ زدایی با گرم کردن بدون پختن همراه است.

تنظیمات یخ زدایی ماکروفر
دکمه یخ زدایی در ماکروفر

نحوه یخ زدایی با ماکروفر کوپرزبرگ

هنگامی که قصد دارید با ماکروفر توکار کوپرزبرگ مواد غذایی منجمد را یخ زدایی کنید، باید در نظر داشته باشید که این برنامه به صورت خودکار و دستی می‌تواند روی دستگاه شما اجرا شود. لازم است که وزن دقیق محصول را روی ماکروفر خود ثبت کنید تا دستگاه با داده‌های دقیق‌تری، انرژی گرمایی خود را به عمق مواد غذایی برساند.

در این روش خبری از پختن مواد غذایی نیست؛ همچنین گرما به گونه‌ای منتشر نمی‌شود که سطح مواد غذایی پخته شود، اما عمق آن خام بماند. نحوه یخ زدایی با ماکروفر کوپرزبرگ به این ترتیب است که دستگاه با حداقل توان خود حرارت را به عمق مواد غذایی می‌رساند تا با سرعت اما حفظ خواص، عملیات یخ زدایی را انجام دهد.

نکات یخ زدایی مواد غذایی

دانستن نحوه یخ زدایی با مایکروویو و سولاردم می‌تواند در مواقعی که نیاز به استفاده فوری از مواد غذایی دارید، به شما کمک کند. دیگر روش‌های یخ زدایی مانند پختن سریع، قرار دادن زیر آب یا در دمای محیط ممکن است باکتری‌های خطرناکی به مواد غذایی اضافه کند و حتی طعم آن‌ها را دگوگون کند.

همچنین باید این موضوع را در نظر بگیرید که فقط فرایند یخ زدایی در حفظ خواص و مواد مغذی انواع محصولات نقش ندارد، بلکه مهم است با چه شیوه و چه سرعتی مواد غذایی را فریز کرده باشید.

به عنوان مثال بهتر است گوشت را پیش از تکه تکه کردن فریز کنید و یا از بسته بودن درب پوشش آن اطمینان حاصل نمایید. باز بودن درب ظرف حاوی گوشت در فریزر ممکن است باعث ایجاد لکه‌های سفید روی محصول شود که از آن با عنوان سوختگی انجماد یاد می‌کنند.

مثال دیگر اینکه اگر قصد دارید گوجه فرنگی را فریز کنید، پوست آن را گرفته و به صورت درسته در فریزر قرار دهید تا تمام خواصش حفظ شود. فراموش نکنید که برای حفظ تازگی مواد غذایی درهنگام فریزر و انجماد لازم است تا شیوه‌های درست منجمد کردن انواع گوشت، سبزیجات، میوه‌ها، حبوبات و غلات را هم بدانید.

و در آخر توجه کنید که مدت زمان یخ زدایی به نوع ماده غذایی و حجم و مقدار آن بستگی دارد و بر این اساس متغیر خواهد بود و پس لازم است دما و زمان یخ زدایی را برای هر مواد غذایی به صورت مناسب تنظیم کنید.

یخ زدایی ماکروفر

نتیجه گیری

یکی از بهترین روش‌های نگهداری مواد غذایی انجماد و نگهداری در فریزر می‌باشد چرا که انجام اصولی این کار نه تنها امکان در دسترس بودن مواد غذایی در هر زمان را در اختیار شما قرار می‌دهد، بلکه باعث حفظ ارزش غذایی و تازگی آن‌ها نیز می‌شود.

اما یکی از مهم‌ترین اقدامات برای هر مواد غذایی یخ زده، یخ زدایی اصولی و مناسب آن‌ها می‌باشد. استافده از ماکروفر و سولاردوم جزو بهترین راه حل های یخ زدایی مواد غذایی محسوب می‌شود، اما برای استفاده درست از این دو محصول باید با طرز کار این دو وسیله برای یخ زدایی آشنا شویم تا بتوانیم برای هر محصول بهترین روش را انتخاب کنیم.

فرامو نکنید که یکی از مهم‌ترین المان‌ها در یخ زدایی صحیح مواد غذایی، کیفیت ماکروفر مورد استفاده است و پیدا کردن پاسخ صحیح برای این سوال که ” مشخصات یک ماکروفر خوب چیست ” می‌تواند تاثیر زیادی استفاده درست از تمامی امکانات ماکروفر و خصوصا یخ زدایی آن داشته باشد.