یخچال فریزر

بهترین و موثرترین روش نگهداری سبزیجات در یخچال

روش نگهداری سبزیجات در یخچال

مهم‌ترین نکته در مورد تازه نگه داشتن میوه و سبزیجات در یخچال، متعادل کردن تبخیر آب آن‌ها و کنترل این فرآیند است.

مصرف میوه و سبزیجات تازه مزایای بسیاری همراه دارد. میوه و سبزیجات تازه و خام، منبع غنی از فیبر محسوب می‌شوند که باعث می‌شود در رژیم‌های غذایی لاغری و رژیم‌های مربوط به دیابت، چربی و فشار خون بسیار مورد استفاده قرار گیرند.

همچنین میوه و سبزیجات تازه سرشار از ویتامین‌های مورد نیاز بدن هستند و مصرف آن‌ها برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی و دستگاه‌های مختلف بدن از سوی پزشکان و متخصصین تغذیه همواره توصیه می‌شود.

این موارد باعث شده است که نحوه نگهداری سبزیجات در یخچال به‌شکلی تازه و سالم به یک دغدغه تبدیل شود. چرا که تهیه روزانه یا زود به زود همه انواع میوه و سبزیجات در شرایط زندگی پرمشغله مدرن کار سختی است.

طرز نگهداری سبزیجات در یخچال

مهمترین نکته در طریقه نگهداری سبزیجات در یخچال

مهم‌ترین نکته در مورد تازه نگه داشتن میوه و سبزیجات در یخچال، متعادل کردن تبخیر آب آن‌ها و کنترل این فرآیند است. درواقع در ارائه هرگونه روش نگهداری سبزیجات در یخچال باید دقت کرد که چگونه می‌توان میزان آب تبخیری میوه و سبزیجات را کاسته و البته این آب تبخیر شده را به نحوی جذب کرد تا باعث گندیدگی و خرابی آن‌ها نشود.

شما در انواع روش نگهداری سبزی در یخچال (سبزیجات و میوه‌ها) و جلوگیری از پلاسیده شدن سبزیجات لازم است به میزان آبی که آن‌ها از دست می‌دهند دقت کنید و سرعت از دست دادن این آب. سپس باتوجه به نتایج به‌دست آماده بهترین روش نگهداری سبزیجات در یخچال را درمورد هر میوه یا سبزی، پیدا خواهید کرد.

دقت داشته باشید این شرایط درمورد فریزر متفاوت است و روش نگهداری سبزیجات در فریزر متغیر خواهد بود. با این توضیح کلی در ادامه به بررسی انواع روش نگهداری سبزیجات در یخچال و فریزر می‌پردازیم و چند روش مفید برای تازه نگهداشتن میوه ها در یخچال نیز به شما ارائه می‌کنیم.

بهترین روش نگهداری سبزیجات در یخچال

طرز نگهداری سبزی خوردن در یخچال

روش نگهداری سبزی خوردن در یخچال

شاید روش نگهداری سبزی خوردن در یخچال مهم‌ترین موضوع در این مبحث باشد. چرا که سبزی خوردن شامل انواع سبزی‌های حساس و باماندگاری کم می‌شود. سبزی‌هایی مانند ریحان، شاهی، تره و پیازچه که به‌سرعت رنگ‌شان زرد می‌شود و به‌سمت گندیدگی می‌روند.

بنابراین روش نگهداری سبزی خوردنی در یخچال به‌طوری که موثر و جوابگو باشد سخت‌تر ساید میوه‌ها و سبزیجات خواهد بود. مواردی که برای این بخش از مبحث روش صحیح نگهداری سبزیجات در یخچال می‌توان مطرح کرد عبارتند از:

 • ابتدا سبزی خوردن را کاملا تمیز کرده، تمامی بخش‌های زرد، گندیده، پلاس خورده یا سوخته را از آن‌ها جدا کنید.
 • سپس سبزی‌ها را کاملا شسته، ضدعفونی کنید. سبزی را در آب سرد بشویید و در ضدعفونی کننده مخصوص بخیسانید.
 • پس از آبکشی اجازه دهید آب سبزی کاملا گرفته شود. موقع آبکشی سبزی را مدام چنگ نزنید تا آسیب نبیند.
 • برای آبگیری بهتر سبزی را روی آبگیر پارچه‌ای ریخته اجازه دهید تا سریعتر خشک شود.
 • پس از خشک شدن سبزی‌ها، آن‌ها را در یک کاغذ آبگیر یا دستمال آبگیر نازک (تنظیف) بپیچید.
 • سبزی‌ها را با کاغذ یا دستمال درون ظرف در بسته و محکم یا بگ‌های مخصوص با در محکم بگذارید.
 • بهتر است ظرف یا بگ امکان آبگیری داشته باشند تا آب تبخیر شده از سبزیجات را به خود جذب کنند.
 • ظرف یا بگ سبزیجات را در طبقه‌ای که دمای یخچال مناسب و معتدل است بگذارید. سبزیجات در نزدیکی فن نباشند. ممکن است یخ بزنند.

لازم به ذکر است که یخچال آلمانی کوپرزبرگ دارای سیستم آنتی باکتریال می باشد که باعث می شود عمر مفید سبزیجات و میوه جات بسیار بالا رود. همچنین دو چیلر باکس در یخچال ساید بای ساید کوپرزبرگ طراحی شده که نگهداری طولانی مدت سبزیجات را دو چندان می سازد.

دقت کنید که هربار که بخشی از سبزی را برمی‌دارید، باقی را به همان شکل پک کنید و در یخچال بگذارید. اگر لازم است کاغذ یا دستمال سبزی را تعویض کنید. ضمن اینکه در این فاصله دقت کنید اگر بعضی از سبزی‌ها دچار تغییر رنگ شده‌اند آن‌ها را جدا کنید تا باقی سبزی‌ها را خراب نکنند.

طرز نگهداری کاهو، کلم و کرفس در یخچال

کاهو و کلم از سبزیجات دیگری هستند که معمولا در یخچال نگهداری می‌شوند و حفظ تازگی و سلامت‌شان مهم است. البته کرفس را اگر برای آبگیری و سالاد لازم داشته باشیم و سیر و تره فرنگی را هم اگر در ساندویچ‌ها یا املت‌ها استفاده کنیم می‌توان به این لیست اضافه کرد. برای تازه نگه داشتن این سبزیجات نیز راه‌هایی وجود دارد که تقریبا در همه آن‌ها یکسان است. در این بخش از بررسی نحوه نگهداری سبزیجات در یخچال باید گفت:

 • برگ‌های خراب و سیاه یا پلاسیده کاهو، کلم و کرفس را جدا کنید.
 • برگ‌های سالم کاهو و کلم‌ها و ساقه‌های رفس را جدا کرده درون آب سرد بریزید و کمی خیس کرده ضدعفونی کنید.
 • کاهو، کلم و کرف را طولانی مدت نخیسانید و سریعتر بشویید.
 • اجازه دهید آب اضافی آن‌ها کاملا گرفته شود.
 • حالا لازم است که کاهو، کرفس یا کلم را درون کاغذ آشپزخانه یا دستمال آبگیر بپیچید.
 • دقت کنید که کاغذ بین برگ‌ها را بگیرد و برگها کم‌تر در تماس مستقیم با هم باشند.

حالا بسته سبزی و دستمال یا کاغذ آبگیر را درون کیسه‌ای پلاستیکی که پک محکمی دارد بگذارید.

روش سبز ماندن سبزیجات

بهترین روش نگهداری کاهو در یخچال

می‌توان بسته کاهو، کلم یا کرفس را درون یک باکس با در محکم نیز گذاشت. مهم این است که درنهایت سبزیجات آب کمتری از دست دهند. همچنین سعی کنید پس از هربار استفاده، ساقه‌ها یا برگ‌های زرد یا کمی آسیب دیده را از پک جدا کنید.

درمورد سیر و تره‌فرندگی کافی است که پس از شستشو ساقه‌ها را درون زیپ‌کیپ‌های محکم که تبادل هوایی نداشته باشند بگذارید. سعی کنید هوای داخل کیسه را تاحدی حفظ نمایید.

روش نگهداری صیفی‌جات در یخچال

بهتر است در این بخش از مبحث روش نگهداری سبزیجات در یخچال، به طزر نگهداری صیفی‌جات بپردازیم. صیفی‌‌جات طیف وسیعی از مواد غذایی مورد استفاده ما ایرانی‌ها را در خود جای می‌دهند و پرداختن به نگهداری سالم و سلامت آن‌ها نیز مهم است. در این قسمت از بررسی انواع روش صحیح نگهداری سبزیجات در یخچال باید بهترین روش‌ها را به صورت زیر شرح داد:

روش صحیح نگهداری هویج، کدو و بادنجان

 • دقت کنید که هویج‌ها یا بادنجان‌ها و کدوها پیش از بسته‌بندی و قرار دادن در یخچال خرابی یا گندیدگی نداشته باشند.
 • خرابی‌های احتمالی را از آن‌ها جدا کنید. ریشه‌ها و ساقه بلند را ببرید و با یک دستمال نمدار تمیز کنید.
 • حالا هویج‌ها، بادنجان‌ها و کدوها را درون کیسه‌های زیپ‌دار که پک محکم دارند قرار داده در بخشی از یخچال که کمتر نیاز باشد تکانشان دهید بگذارید. بهتر است آن‌ها را در ارگنایزرهای مخصوص یخچال بگذارید تا در تماس یا جابجایی له نشوند.
تازه نگهداشتن میوه ها در یخچال

نگهداری هویج و خیار در یخچال

روش صحیح نگهداری گوجه، خیار و فلفل دلمه‌ای

 • گوجه‌ها، خیارها و فلفل‌ها را بشویید و ضدعفونی کنید. دقت کنید که آن‌ها که خراب، پلاس‌خورده یا ضربه‌خورده‌اند را جدا کنید. اینکار را با آب سرد انجام دهید. درمورد فلفل‌ها دقیق باشید. ممکن است آب از یک سوراخ کوچک کنار کلاهک وارد آن‌ها شود و این می‌تواند منجر به گندیدگی فلفل گردد.
 • اجازه دهید خشک شوند. حالا گوجه‌ها و فلفل‌ها را در باکس مخصوص نگهداری سبزیجات در یخچال بگذارید. این باکس‌ها در محکمی دارند و اجازه نمی‌دهند گوجه و فلفل‌ها پلاس‌خورده شوند. همچنین مانع از ضربه خوردن گوجه‌ها هنگام جابجایی باقی مواد می‌گردند.
 • خیارها را بین کاغذ آبگیر رولی یا دستمال نخی بپیچید. کیسه‌های مخصوص تازه نگه داشتن خیار در یخچال نیز انتخاب‌های خوبی محسوب می‌شوند. حالا دستمال یا کاغذ رولی را که دور خیارها پیچیده‌اید درون کیسه زیپ‌دار بگذارید.

برای صیفی‌جات دیگر مانند لوبیا سبز یا  نخودفرنگی و باقلا سبز بهتر است از انوع روش نگهداری سبزیجات در فریزر کمک بگیرید. چرا که امکان نگهداری طولانی‌مدت برای شما فراهم خواهد شد. البته اگر مایل به استفاده از این صیفی‌جات به شکل تازه هستید بهتر است آن‌ها را کمی پیش از مصرف تهیه نمایید چون این سبزیجات ماندگاری زیادی ندارند.

مدت زمان نگهداری سبزیجات در یخچال

روش نگهداری خیار و گوجه در یخچال

تازه نگهداشتن سبزیجات برای مدت طولانی

نباید فراموش کرد که هیچ‌یک از میوه‌ها،‌سبزیجات یا صیفی‌جات را چه به شکل پخته و چه خام نمی‌توان برای طولانی مدت در یخچال نگهداری کرد. درواقع برای اغلب سبزیجات یک هفته تا ده روز نهایت زمانی است که می‌توان آن‌ها را در یخچال حفظ کرد. بهترین روش تازه نگهداشتن سبزیجات برای مدت طولانی فریزر کردن آن‌ها به روش‌های اصولی و حرفه‌ای، بالافاصله بعد از تهیه و آماده‌سازی‌شان است.

درواقع هرچه سبزی‌ها را تازه‌تر فریز کنیم، پس از یخ‌زدایی طراوت آن‌ها بیشتر حفظ می‌شود. در این بین بهتر است برای سبز ماندن سبزیجات سبز رنگ یا به‌طور کلی حفظ رنگ میوه‌ها و سبزیجات در فرآیند فریز کردن و یخزدایی، از روش بلانچ کردن کمک گرفت.

در این روش سبز ماندن سبزیجات، محصولاتی مانند نخود سیز یا باقلا سبز را پس از آماده سازی برای چند دقیقه در آب جوش ریخته و سپس در آب سرد پر از یخ خالی کرده و درنهایت آبکش می‌کنیم. بعد از خشک شدن آب اضافی آن‌ها، در اندازه‌ها و کیسه‌های مناسب بسته‌بندی کرده فریز می‌کنیم.

روش صحیح نگهداری سبزیجات در یخچال

بهترین روش نگهداری میوه در یخچال

روش تازه نگهداشتن میوه ها در یخچال

در این بخش از بررسی روش نگهداری سبزیجات در یخچال، خوب است که درمورد روش تازه نگهداشتن میوه ها در یخچال صحبت کنیم. در باور عمومی میوه شسته نشده برای مدت زمان بیشتری در یخچال تازه می‌ماند.

اما از نظر بهداشتی بهتر است که میوه و سبزیجات شسته نشده را در یخچال نگهداری نکنیم. در این شرایط موثرترین و بهترین روش نگهداری از میوه‌ها، قرار دادن‌شان در باکس‌های مخصوص دردار است که مانع از تبخیر آب میوه‌ها خواهد شد. امروزه ارگنایزرهای متنوع و جذابی هم در بازار برای اینکار عرضه می‌شوند که به حفظ طراوت و تازگی میوه‌ها بسیار کمک می‌کنند.

البته این روش برای همه میوه‌ها ثابت نیست. برای مثال میوه‌هایی با ماندگاری بالا مانند سیب یا پرتقال را می‌توان در سبد‌های بدون در نیز تا ده روز یا دو هفته در یخچال نگهداری کرد. اما میوه‌های حساس‌تر مانند توت فرنگی، گوجه‌سبز و انگور سریع‌تر پلاس‌خورده و خراب می‌شوند.

این میوه‌ها بهتر است حتما در محفظه‌های دردار نگهداری شوند. ضمن اینکه حتما هرروز محفظه را بررسی کنید تا اگر احیانا یکی از میوه‌ها خراب شده بود آن را خارج نمایید. یک میوه خراب می‌تواند به‌سرعت باقی میوه‌ها را خراب کند.

روش تازه نگهداشتن میوه ها در یخچال

نحوه نگهداری میوه در یخچال

تاثیر شرایط یخچال در سالم ماندن سبزیجات

به‌طور قطع کیفیت عملکرد یخچال نیز یکی از عوامل موثر در تازه‌تر ماندن میوه و سبزیجات در یخچال است. درواقع وقتی یخچال دمای ثابتی را تامین کند و موتور آن در مواقع لازم شروع به کار کنند یا خاموش شود، اهمیت زیادی دارد.

عملکرد بی‌نقص سنسورها و وکیوم در یخچال نیز در این مقوله اهمیت زیادی دارند. وقتی وکیوم‌های در یخچال نفوذناپذیری لازم را داشته باشند مواد غذایی در آن بهتر محافظت می‌شوند.

یخچال فریزر کوپرزبرگ تمام ویژگی ها و سیستم ها برای تازه نگه داشتن میوه و سبزیجات و سایر مواد غذایی را دارا می باشد:

قیمت یخچال کوپرزبرگ دیجی کالا

سخن پایانی

درنهایت باید گفت، حتی با بهره بردن از بهترین روش تازه نگه داشتن سبزیجات در یخچال، باز هم احتمال خرابی و آسیب آنها وجود دارد. بهتر است هنگام خرید مواد غذایی به ماندگاری آن‌ها و مدت زمان نگهداری سبزیجات در یخچال دقت کنیم و از سبزیجات با مانگاری پایین‌تر

به‌میزان مصرف خرید نماییم. به‌این ترتیب می‌توان ضمن استفاده از انواع روش نگهداری سبزیجات در یخچال، همواره از میوه و سبزیجات تازه و سلامت بهره‌مند باشیم.

شما می‌توانید برای خرید یخچال خارجی و بازدید شوروم با شماره تلفن 02122280858 تماس بگیرید.