ظرفشویی

نحوه انتخاب بهترین برنامه ماشین ظرفشویی برای شستن ظروف

نحوه انتخاب بهترین برنامه برای شستن ظروف در ماشین ظرفشویی

قطعا در سال های اخیر یکی از بهترین و کاربردی ترین تجهیزات خانه و آشپزخانه ماشین ظرفشویی می باشد، شما به کمک این ماشین به راحتی می توانید فرایند شستشوی انواع ظروف را انجام دهید و همچنین در مدت زمان کوتاه تر می توانید شستشوی ظروف را به اتمام برسانید.

ماشین ظرفشویی فصل جدیدی از راحتی و پاکیزگی را برای شما رقم می زند و همچنین با خرید نمونه های برند صاحب یک محصول با کیفیت تضمینی خواهید شد. یکی از مسائل مهم و اساسی پیرامون این ماشین مختص شستشوی ظروف برنامه های آن می باشد. در واقع الگوریتم هر یک از ماشین های ظرفشویی جهت شستشو متفاوت می باشد و شما برای شستن هر چه سریع تر و بهتر ظروف باید بهترین برنامه را انتخاب کنید.

ماشین های ظرفشویی باکیفیت و برند برنامه های شستشوی متفاوتی دارند. برنامه های شستشوی ماشین ظرفشویی بر اساس عملکرد متفاوت آن در نظر گرفته می شود.

بررسی برنامه Half Load در ماشین ظرفشویی ( نیم شور)

یکی از برنامه های کاربردی ماشین ظرفشویی Half Load می باشد، در واقع این برنامه برای موقعیت هایی که شما قصد شستن ظروف کمتر از ظرفیت ماشین ظرفشویی را دارید، طراحی شده است و همچنین میزان آب و انرژی مصرفی در این حالت بسیار کمتر می باشد.

در حالت مخصوص نیم شور ماشین ظرفشویی شما برای شستن ظروف با مقادیر کم بهترین عملکرد را از خود نشان می دهد و همچنین تایم شستشو در حالت نیم شور کمتر می باشد، برای بهره مندی از این حالت باید دکمه Half Load ماشین ظرفشویی خود را لمس کنید.

در این حالت میزان فشار وارد شده بر قسمت های داخلی ماشین ظرفشویی نیز کمتر می باشد و به همین علت ترجیح تمامی افراد برای شستن ظروف با مقادیر کمتر این برنامه است.

برنامه اقتصادی شستشو یا ECO چیست؟

از دیگر برنامه های مربوط به شستن ظروف در این ماشین حالت ECO می باشد، نام دیگر این برنامه شستشوی اقتصادی است و در اکثر برندهای مختلف ماشین ظرفشویی می توانید این حالت را مشاهده کنید‌.

مدت زمان شستشوی ظروف در این حالت بیشتر بوده و در درجه پایین تر ظروف شسته می شوند و در نتیجه هیچ گونه آسیبی به ظروف شما وارد نشده و به سبب شستشو در دمای پایین تر شما می توانید در مصرف انرژی و آب تا سر حد قابل توجهی صرفه جویی داشته باشید.

این برنامه برای شستشوی تمامی ظروف مناسب بوده و جز حالت های استاندارد شناخته می شود، شستشوی راحت و بدون دغدغه ای را برای شما رقم می زند.

شستشوی اقتصادی ظروف

انواع برنامه شستشوی ظرفشویی

برخلاف تمامی باورهای غلط در ماشین ظرفشویی توکار ظروف فقط در یک حالت و برنامه و به شیوه ای مشابه شسته نمی شود، بلکه شما برای شستن ظروف با برنامه های مختلفی رو به رو هستید، که باید همیشه بهترین برنامه را انتخاب کنید.

هر یک از برنامه های ماشین ظرفشویی شستشوی متفاوت و همچنین در دمای گوناگون را به شیوه ای صحیح انجام می دهند و شما با آگاهی در این زمینه می توانید بهترین برنامه را جهت شستشوی ظروف خود قطعا برگزینید. برخی از برنامه های استاندارد شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی شامل موارد زیر هستند:

شستشوی سبک Light Wash

از دیگر برنامه های کاربردی در این ماشین حالت شستشوی سبک Light Wash می باشد، این حالت بیشتر برای شستن ظروف با میزان چربی کمتر توصیه می شود و همچنین حتی برای شستن انواع ظروف نظیر قاشق و چنگال و حتی بشقاب بهترین گزینه می باشد، در این حالت ظروف شما به شیوه ای مناسب به صورت ۱۰۰ درصدی چربی زدایی می شوند و تمامی لکه ها پس از شستشو از بین می روند.

بیشترین میزان از تاثیر مثبت را در این برنامه شستشو ظروف چینی، شیشه ای و کریستال دریافت می کنند.

برنامه شستشو

برنامه شستشو ساده Normal Wash

همان طور که از نام این حالت پیدا است، در واقع ظروف شما به شیوه ای اصولی شسته شده و تایم مورد نیاز جهت شستشوی ظروف ۱ و نیم الی ۲ ساعت می باشد و در دمای ۶۰ الی ۶۵ درجه سانتی گراد ظروف شسته می شوند و برای شستشوی متداول و روزانه جلوگیری از وارد شدن فشار به موتور ماشین ظرفشویی بهترین حالت است.

این برنامه کاملا سازگار با محیط زیست بوده و حتی تمامی لکه های نفوذی در قسمت های مختلف ظروف از بین می برد.

برنامه شستشوی سنگین Heavy Wash

حالت شستشوی سنگین در برخی از ماشین های ظرفشویی برند و جدید موجود در بازار وجود دارد، این حالت برای شستن انواع ظروفی که میزان چربی و کثیفی بیشتری دارند، در نظر گرفته شده است و همچنین در این حالت شستن انواع ظروف با دمای بیشتری صورت می گیرد و در پایان شستشو نتیجه شگفت انگیز را مشاهده خواهید کرد.

این برنامه برای شستن ماهیتابه، قابله و ظروف روغنی بهترین گزینه است و همچنین در این حالت ماشین ظرفشویی با قدرت بیشتری فعالیت خود را دنبال می کند و در نهایت تمیزی را برای ظروف شما می تواند به ارمغان بیاورد.

برنامه شستشو ساده

شستن خودکار Auto Wash

در این حالت ماشین ظرفشویی شما تصمیم گیرنده برنامه شستشو مختص ظروف شما می باشد و ماشین ظرفشویی پس از بررسی میزان چربی و مقدار ظروف اقدام به شستشو می کند و همچنین در این حالت شما با اطمینان خاطر می توانید به ماشین ظرفشویی خود اعتماد کنید.

در حالت Auto Wash مدت زمان خاصی را نمی توان تعیین کرد، چون در ادامه پس از بررسی وضعیت ظروف مدت زمان شستشو تعیین می شود. این برنامه شستشو در اغلب ماشین ظرفشویی های برند و باکیفیت وجود دارد و همچنین شما به هیچ عنوان جهت انتخاب برنامه شستشو مناسب مدت زمان خاصی را اختصاص نمی دهید.

سیکل ظروف چینی China Cycle

اغلب ظروف خانه و آشپزخانه معمولا از جنس کریستال و چینی هستند، گروه های تولیدی ماشین های ظرفشویی نیز با در نظر گرفتن حالت China Cycle شستشوی این نوع از ظروف را سهولت بخشیده اند. در این برنامه شستشو با ملایمت بیشتری انجام می شود و آب به آرامی و با سرعت کمتری به ظروف پاشیده می شود و شوینده به تدریج برای شستشو اضافه می گردد، تمامی مراحل شستشو و آبکشی در این حالت به گونه ای است، که کوچک ترین میزان از آسیب به ظروف شما وارد نمی شود.

اگر خواستار تمیزی بی بدیل ظروف چینی و کریستال خود هستید، این برنامه جهت شستشوی ظروف بهترین انتخاب است.

شستن با تاخیر Delay Wash

این حالت از شستشو در ماشین ظرفشویی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، در واقع در این حالت حین فرایند شستشو توقف خودکار توسط این ماشین صورت می گیرد، که در واقع یک مزیت اصلی جهت تجربه جدیدی از پاکیزگی و از بین بردن لکه های ظروف می باشد.

در این حالت شما می توانید مدت زمان شستشو را تعیین کنید و از این جهت یک برنامه فوق العاده کاربردی جهت شستشو است. اگر برای شستن ظروف خود می خواهید، مدت زمان کوتاه تری را اختصاص دهید، شستن با تاخیر را انتخاب کنید.

هنگامی که شما در خارج از منزل هستید، با انتخاب این حالت می توانید شستن ظروف خود را به شیوه ای متفاوت انجام دهید و تا زمان برگشت شما به منزل شستن ظروف پایان خواهد یافت.

شست و شوی سریع Quick or Express Wash

در این حالت ماشین ظرفشویی شما در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین شستشو را انجام می دهد و در واقع شما می توانید در عنصر زمان تا سر حد قابل توجهی صرفه جویی کنید. اگر برای شستن ظروف خود می خواهید، تایم کمتری را اختصاص دهید، ماشین ظرفشویی خود را روی حالت شستشوی سریع تنظیم کنید. این برنامه معمولا در مدت زمان ۳۰ الی ۴۰ دقیقه فرایند شستشو را به اتمام می رساند و بر اساس برند ماشین ظرفشویی شما این تایم متفاوت است.

کیفیت شستشو در حالت Quick Wash به هیچ عنوان با سایر برنامه های شستشو متفاوت نیست.

شست و شو سریع

سیکل شست و شوی بدون کف Rinse Cycle

گاهی اوقات ظروف شما به قدری کثیف نیست، که نیازمند شستشوی تکمیلی باشد و فقط تنها با یک آبکشی ساده قطعا شستن ظروف شما می تواند انجام شود، در این حالت ماشین ظرفشویی بدون کف و فقط به کمک فشار آب ظروف شما را تمیز می کند و جهت این امر حالت Rinse Cycle در ماشین های ظرفشویی تعبیه شده است، که به کمک یک آبکشی ساده می تواند بهترین شستشو را برای شما به ارمغان بیاورد.

تایم شستن ظروف در این برنامه بسیار کوتاه تر و مصرف انرژی کمتر می باشد.

شست شوی ضد باکتری Anti-Bacterial یا Sani Wash

گاهی اوقات برخی از ظروف شما در اثر عوامل خارجی بیشتر در معرض میکروب و باکتری قرار گرفته اند و قطعا شستشوی ظروف مطابق با روش های عادی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود و حتی برخی از افراد دارای شرایط جسمی متفاوتی بوده و باید ظروف آن ها حتما از هرگونه میکروبی عاری شود. شستشوی ضد باکتری در دمای بالاتر صورت می گیرد و با افزایش دمای آب ظروف شما به طور کامل پاکیزه شده و تمامی باکتری ها از بین می روند.

از این برنامه برای شستن ظروف نوزاد و کودک خود می توانید استفاده کنید.

شست و شوی قابلمه ها و ماهی تابه ها Pots and Pans

قابلمه ها و ماهی تابه ها همیشه در معرض چربی و آلودگی ها قرار دارند و شیوه شستن این ظروف قطعا متفاوت است. این برنامه ماشین ظرفشویی به شیوه ای متفاوت تمامی ماهی تابه ها و قابلمه های شما را شسته و در پایان فرآیند شستشو شما شاهد نتایج فوق العاده منحصر به فرد آن خواهید بود.

در این حالت آب با فشار بیشتری روی ظروف پاشیده می شود و در درجه حرارت متفاوت شست و شو انجام می شود.

شست و شوی قابلمه ها و ماهی تابه ها

ظروف روی قفسه های بالایی Top Rack شامل چه مواردی هستند؟

بررسی های مختلفی در این زمینه صورت گرفته است و پیشنهاد می شود، ظروف پلاستیکی باید حتما در قفسه های بالایی ماشین ظرفشویی قرار بگیرند، تا در اثر گرمای ناشی از المنت دچار افت کیفیت نشوند.

انواع قاشق و چنگال خود را می توانید در قسمت Top Rack ظروف قفسه های بالایی ماشین ظرفشویی حتما ظروف کوچک را قرار دهید و همچنین برای شستن فنجان ها، لیوان ها، انواع ماگ، پیش دستی و بشقاب های کوچک این محیط را انتخاب کنید، میزان نفوذ آب در این قفسه بیشتر بوده و ظروف با اندازه کوچک تر به شیوه ای متفاوت و اصولی قطعا شسته خواهند شد.

چگونه تایم ماشین ظرفشویی را کم کنیم؟

گاهی اوقات دغدغه فکری اغلب افراد کاهش مدت زمان شست و شو در ماشین ظرفشویی می باشد، شما برای کاهش این مدت زمان با راهکاری های مختلف و متفاوتی رو به رو هستید.

به عنوان مثال با انتخاب حالت Quick Wash ظروف شما در مدت زمان کوتاه تری شسته می شوند و همچنین دومین راهکار انتخاب حالت Rinse Cycle می باشد، که فقط ظروف شما به روش آبکشی شسته می شوند، حتی در برخی از موارد بر اساس میزان کثیفی ظروف در حالت Auto Wash ظروف شما در مدت زمان بسیار کوتاه تری شسته می شوند.

با انتخاب هر یک از این روش ها شما در دو شاخص مهم زمان و مصرف انرژی صرفه جویی می کند و ظروف خود را می توانید طی یک مدت زمان کوتاه تر بشویید.

نکاتی برای انتخاب بهترین برنامه ماشین ظرفشویی

شما برای انتخاب بهترین حالت و برنامه جهت شستن ظروف در ماشین ظرفشویی باید برخی از نکات پیرامون را رعایت کنید، در سایه رعایت چنین نکاتی می توانید شستن ظروف خود را به شیوه ای متفاوت انجام دهید. حتما قبل از انتخاب برنامه شستشو جنس ظروف خود را بررسی کرده و سپس برنامه را انتخاب کنید، مدت زمان شست و شو در هر یک از حالت ها متفاوت است و اگر شاخص زمان برای شما مهم است، باید برخی از حالت های خاص را انتخاب کنید.

قبل از شستشو میزان چربی و آلودگی ها را بررسی کرده و سپس اقدام به انتخاب برنامه کنید، چون برای شستن ظروف با میزان چربی و آلودگی های بیشتر شما باید برنامه خاصی را در نظر بگیرید.

در نهایت نحوه چیدن ظروف از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و شما با چیدن ظروف به شیوه ای درست و انتخاب برنامه مناسب می توانید ظروف خود را با نهایت پاکیزگی آشنا کنید.