یخچال فریزر

اصول و نحوه چیدمان یخچال + 10 ترفند چیدمان مواد غذایی

چیدمان اصولی یخچال

یخچال‌ها فضای مشخصی را در اختیار شما قرار می‌دهند تا برای نگه‌داری وسایل خود استفاده کنید. نحوه چیدمان وسایل در یخچال تاثیر زیادی بر میزان فضای در دسترس شما دارد؛ یعنی اگر اصولی چیدمان یخچال را انجام دهید، از فضای موجود بیشترین استفاده را برده‌اید و می‌توانید وسایل بیشتری را در یخچال نگه‌داری کنید.

ازسوی‌دیگر، چیدمان درست به افزایش طول عمر یخچال و مواد موجود در آن کمک می‌کند.

همراه ما باشید تا به سوال، نحوه صحیح چیدمان غذاها در یخچال چگونه است؟ پاسخ دهیم.

با نحوه اصولی چیدمان یخچال آشنا شوید

مراحل چیدمان صحیح یخچال

برای انجام مناسب و اصولی چیدمان یخچال، بهتر است مراحل زیر را انجام دهید.

خالی کردن یخچال

ابتدا یخچال را به‌صورت کامل خالی کنید تا بتوانید همه سطوح داخلی آن را از هر نوع آلودگی و لکه پاک کنید.

دستمال کشیدن سطوح

ابتدا دستمال مناسبی را انتخاب کنید؛ دستمال‌های ضدعفونی‌کننده، حوله کاغذی یا… را به کمک اسپری ضدعفونی‌کننده، نمدار کنید؛ سپس تمامی سطوح داخلی را تمیز کنید.

شما می‌توانید برای تمیزی بیشتر، کشوها را از یخچال خارج کنید. آن‌ها را در داخل آب و صابون قرار دهید؛ سپس بشویید، خشک کنید و در جای خود قرار دهید.

استفاده از خوشبوکننده

اگر نمی‌خواهید بعد از پاک و تمیز کردن یخچال، بوی نامطبوعی به مشام شما برسد، باید از خوشبوکننده استفاده کنید.

جوش‌شیرین، یکی از خوشبوکننده‌های مناسب است. البته شما می‌توانید از بسته‌های خوشبوکننده مخصوص برای این کار استفاده کنید؛ بسته‌هایی که به دیواره یخچال متصل می‌شوند.

مراحل چیدمان صحیح یخچال

طریقه چیدمان صحیح یخچال ساید

بعد از انجام مراحل بالا، می‌توانید فرایند چیدمان یخچال ساید را شروع کنید. می‌دانید که یخچال‌های ساید از دو یخچال عادی و فریزر در کنار یکدیگر تشکیل شده‌اند تا دسترسی به هر دو نوع یخچال را ساده‌تر کنند. در ادامه شما را با نحوه چیدمان صحیح مواد غذایی در داخل یخچال فریزر آشنا می‌کنیم.

بهتر است، محیط داخلی یخچال را در ذهن‌تان به بخش‌های مختلف تقسیم کنید و هر بخش را به مواد غذایی مرتبط با آن اختصاص دهید. به شما بستگی دارد که از کجا شروع کنید؛ می‌توانید از مکانی چیدمان را آغاز کنید که دوست دارید.

در همین بخش محل نگهداری انواع لبنیات در یخچال فریزر ساید‌بای‌ساید را به شما می‌گوییم.

نحوه چیدمان بخش فوقانی یخچال

جالب است بدانید که درجه حرارت بخش بالایی یخچال نسبت به بخش‌های دیگر بیشتر است؛ درنتیجه، توصیه می‌شود که سبزیجات و گوشت خام را در این قسمت قرار ندهید. 

هنگام چیدمان یخچال، ماست، سوسیس، پنیر، کالباس، نوشیدنی، باقی‌مانده غذا و سایر موادی است که احتمال خراب شدن آن‌ها کم است، در این بخش قرار دهید؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود که لبنیات را در بخش بالایی یخچال نگهداری کنید.

نحوه چیدمان بخش میانی یخچال

دما در بخش میانی یخچال یک‌دست و متعادل است؛ بنابراین بخش میانی، فضای مناسبی برای حفظ و نگهداری غذاهایی است که به محیط سرد نیاز دارند و احتمال خراب شدن آن‎ها کمتر است. 

این بخش، محل نگهداری تخم‌مرغ در یخچال فریزر ساید‌بای‌ساید است. شما می‌توانید خامه ترش، گوشت فرآوری‌شده و پنیر را نیز در این بخش قرار دهید.

اهمیت چیدمان یخچال

نحوه چیدمان بخش پایینی یخچال

در هنگام چیدمان یخچال باید بدانید که هر اندازه که به سمت پایین حرکت کنیم، دما کمتر می‌شود؛ بنابراین مکان مناسبی برای نگهداری شیر و گوشت خام است. گوشت خام در پایین‌ترین قفسه یخچال نگهداری می‌شود و شیر نیز در بخش پایین و عقب یخچال قرار می‌گیرد.

طرز چیدمان کشوهای یخچال

جالب است بدانید که یخچال از کشوهای مختلفی تشکیل شده و این کشوها در گذشته، با هدف نگهداری بهتر مواد غذایی برای دردسترس گذاشتن فضای بیشتر ساخته شده بودند و امروزه یک کاربرد دیگر به آن‌ها اضافه شده است. 

معمولا کشوها قابلیت تنظیم دما و شرایط داخل خود را دارند تا بتوانند مکان مناسب هر ماده غذایی را به‌وجود آورند. هنگام چیدمان یخچال به این موضوع توجه کنید.

کشوها محل نگهداری میوه‌ها و سبزیجات هستند و می‌توان آن‌ها را با توجه به میزان رطوبت، به دو دسته تقسیم کرد:

کشوهای با رطوبت بالا

این کشوها هیچ دریچه‌ای به داخل یخچال ندارند تا رطوبت مواد داخل خود را حفظ کنند و مخصوص حفظ و نگهداری از سبزیجات هستند؛ زیرا سبزیجات به حفظ رطوبت برای ماندگاری بالا و تازه ماندن نیاز دارند.

محل نگهداری میوه‌ها و سبزیجات

کشوهای با رطوبت پایین

این کشوها منافذی برای عبور و جابه‌جایی هوا دارند؛ بنابراین مکان مناسبی برای حفظ و نگهداری از میوه‌هایی با طول عمر پایین هستند. شما می‌توانید انگور، توت‌فرنگی، گلابی، کیوی، پرتقال و تمشک را در این بخش نگهداری کنید.

نحوه چیدمان وسایل در درب یخچال

بخشی از چیدمان یخچال مربوط به درب آن می‌شود. درب، گرم‎‌ترین قسمت یخچال‌ها به حساب می‌آید؛ بنابراین مناسب خوراکی‌هایی مثل سرکه، مواد نگهدارنده، نمک، انواع سس و… است که طول عمر بیشتری دارند.

درب برای نگهداری بهتر و ایمن‌تر مواد در داخل خود، حائل ایمنی دارد. شما می‌توانید انواع بطری‌های خود را در این بخش نگهداری کنید. این بطری‌ها می‌توانند سس مایونز، سس سالاد، خردل، کچاپ، قوطی‌های نوشابه و… باشند.

ازطرفی، درب دسترسی شما به وسایل را سریع‌تر می‌کند؛ دیگر نیازی نیست بخشی از زمان خود را برای بیرون آوردن نوشیدنی موردنظر صرف کنید. آن‌ها همیشه در دسترس شما هستند.

چیدمان درب یخچال

بهترین روش چیدمان فریزر

اگر می‌خواهید به صورت اصولی چیدمان یخچال فریزر را انجام دهید؛ ابتدا یخچال را خالی کنید. برای نظم بخشیدن به یخچال، از ظرف‌های پلاستیکی شفاف و درب‌دار استفاده کنید که برای انواع یخچال مناسب است. 

این شیوه به شما کمک می‌کند تا از همه فضای موجود، بیشترین استفاده را ببرید. اگر به دنبال نظم بیشتر هستید، می‌توانید اقلام کوچک را در بخش بالایی و اقلام بزرگ را در بخش پایینی قرار دهید.

در یخچال فریزر نیز دما از بالا به پایین کاهش می‌یابد؛ بنابراین شما می‌توانید وسایلی را که نیاز به پختن ندارند، در بخش بالایی قرار دهید.
معمولا استفاده از برچسب برای نام‌گذاری وسایل داخل یخچال و قرار دادن موارد مشابه نزدیک یکدیگر بهتر است؛ زیرا کار شما را برای پیدا کردن آن‌ها ساده‌تر می‌کند.

بهترین روش چیدمان فریزر

اهمیت نحوه صحیح قرار گیری مواد غذایی در یخچال

شاید از خودتان بپرسید که چرا به خودم زحمت بدهم و وسایل یخچال را در جای مناسب خود بگذارم؛ می‌توانم وسایل را در هر بخشی که خالی بود، جای دهم. اجازه دهید اهمیت چیدمان یخچال را برای شما شرح دهیم تا نحوه درست را یاد بگیرید و آن را به یک عادت مفید تبدیل کنید. 

در یخچال‌ها برای هر ماده غذایی، یک مکان مخصوص و مناسب آن درنظر گرفته‌اند تا بتوانید مدت زمان بیشتری آن‌ها را بدون ازدست‌دادن حالت اولیه در یخچال حفظ کنید.

همان‌طور که یک خانه منظم احساس بهتری به شما می‌دهد و در آن، جای هر وسیله را به‌خوبی می‌دانید؛ بنابراین زمانی از شما بابت پیدا کردن وسیله موردنظر گرفته نمی‌شود. 

یخچال نیز این ویژگی را دارد؛ یعنی با چیدمان یخچال به صورت اصولی و درست، هر وسیله در محل مناسب خودش قرار می‌گیرد تا هنگام نیاز به‌سادگی آن‌ها را پیدا و استفاده کنید.

ازطرفی، فضای داخلی یخچال محدود است. چیدمان درست یخچال به شما فضای بیشتری می‌دهد؛ همان‌طور که چیدمان درست یک خانه فضای آزاد بیشتری به شما می‌دهد.

چند نکته برای چیدمان یخچال

حال که با موارد بالا آشنا شدید، نکاتی وجود دارد که به ماندگاری بالاتر مواد غذایی شما کمک می‌کند.

  • می‌توانید از دستمال حوله‌ای یا روزنامه در کف کشوها استفاده کنید تا هنگام نیاز، راحت‌تر آن‌ها را تمیز کنید.
  • تاریخ مصرف مواد غذایی را قبل از قرار دادن در داخل یخچال چک کنید. از طرف دیگر، حواستان به تاریخ انقضای مواد داخل یخچال باشد. اگر تاریخ مصرف محصولی به زمان پایان خود نزدیک می‌شود، آن را از یخچال خارج کنید تا فضا برای مواد دیگر خالی شود.
  • دمای طبقات را درنظر بگیرید و مواد غذایی را با توجه به این دما در داخل یخچال قرار دهید.
  • از پلاستیک‌های مخصوص نگهداری میوه استفاده کنید. بعضی از میوه‌ها، گازی منتشر می‌کنند که به رسیدن سریع‌تر میوه کمک می‌کند؛ از سوی دیگر، سبب فاسد شدن میوه‌های رسیده می‌شود. این محفظه‌ها مانع از انتشار این گاز می‌شوند و طول عمر میوه‌ها را افزایش می‌دهند.

سوالات متداول

میوه‌ها برای تهویه مطبوع و ماندگاری بالا به شرایط خاصی نیاز دارند. با توجه به نیاز همه مردم به میوه، سازندگان یخچال، بخشی را برای نگهداری بهتر و طولانی‌تر آن طراحی کرده‌اند. هنگام چیدمان یخچال، میوه را در بخش مخصوص آن قرار دهید.

طبق قوانین همرفتی، هوای سرد به سمت پایین و هوای گرم به سمت بالا می‌رود. سازندگان یخچال از این قوانین در طراحی یخچال استفاده کرده‎‌اند تا عملکرد آن را بهینه کنند.

این ظروف فضای در دسترس را افزایش می‌دهند. هنگام خارج کردن مواد نیز به یافتن راحت‌تر آن‌ها کمک می‌کنند.

سخن پایانی

اگر می‌خواهید طول عمر مواد غذایی که خریداری می‌کنید، افزایش یابد. باید با نحوه مناسب چیدمان یخچال آشنا شوید. ما در این مقاله مراحل این کار را به شما گفتیم. شما باید ابتدا یخچال را تمیز می‌کنید زیرا آلودگی روی سرعت فاسد شدن تاثیر می‌گذارد. سپس مواد غذایی را در بخش مربوط به خود قرار می‌دهید.

بخش‌های مختلف یخچال برای افزایش طول عمر میوه، سبزیجات و سایر مواد غذایی ساخته شده‌اند. نکات مطرح شده در این مقاله به شما کمک می‌کند تا فضای بیشتری در دسترس داشته باشید و وسایل را به بهترین شکل در یخچال بگذارید.

هدف ما، آشنایی شما با نحوه صحیح چیدمان مواد غذایی در یخچال بود. اگر سوالی درباره نحوه چیدمان یخچال دارید یا می‌خواهید تجربه خود را در این زمینه بیان کنید؛ آن را در بخش نظرات بیان کنید.

وبلاگ شرکت کوپرزبرگسعی دارد تا با ارائه مطالب کاربردی و آموزشی هر چه بیشتر به راحتی و آسایش شما عزیزان کمک کند.